Новини у кількох словах: місячна місія науки, страйк студентів у Каліфорнійському університеті та підвищення рівня рентгенівського випромінювання

КОСМІЧНА НАУКА

Наукові зонди направились на орбіту Місяця Після багаторічних затримок ракета Space Launch System (SLS) НАСА на минулому тижні здійснила польот на Місяць, і дані свідчать, що її наукові вантажі працюють згідно з планом. Ракета є найпотужнішою агентством з часів ракети Saturn V ери Аполло, а запуск позначає перший орбітальний польот на ракеті НАСА з моменту припинення експлуатації космічного корабля Space Shuttle в 2011 році. Безпілотний місіон, під час якого капсула Orion пройде 26-денний шлях навколо Місяця і повернеться назад, є першим у рамках Artemis, плану НАСА повернути астронавтів на поверхню Місяця до 2025 року. За оцінками, вартість польоту становить близько 4 мільярдів доларів, і критики стверджують, що SLS не є стійким. Проте на першому польоті вона перевезла досить недорогу науку: 10 малих CubeSats. Більшість малих супутників нормально функціонували після розгортання. Серед них були дві місії: Lunar IceCube та Lunar Polar Hydrogen Mapper, їхні батареї були розряджені і не могли бути заряджені, оскільки вони перебували на ракеті більше року до запуску. Дві місії орбітують навколо Місяця, намагаючись зрозуміти наявність льоду біля його полюсів. Інші CubeSats направлені на сонячні орбіти для вивчення астероїдів та радіації.

ГРОМАДСЬКЕ ЗДОРОВ’Я

Фонд майбутніх пандемій стартував У Всесвітньому банку з’явився новий фінансовий механізм, який допоможе країнам з низьким та середнім рівнем доходів підвищити свої здібності до запобігання, підготовки та реагування на майбутні пандемії. Запущений на тижні на саміті G-20, форумі, створеному країнами-лідерами розвинених та економічно зростаючих країн світу, Pandemic Fund вже має понад 1,4 мільярда доларів насіння від 24 країн. Він має на меті допомогти країнам покращити спостереження за патогенами в тваринах, які можуть спричинити людські пандемії, зміцнити лабораторії та медичних працівників та зміцнити постачання ліків та вакцин. Незалежна панель ради G-20 повідомила, що міжнародне фінансування на ці зусилля повинно збільшуватися на 75 мільярдів доларів протягом наступних 5 років. Різноманітні фінансування окремо надали гроші країнам з фінансовими труднощами, щоб допомогти їм у їхніх відповідях на пандемію COVID-19, але кілька експертних груп закликали до створення довгострокових, надійних та добре координованих фінансових механізмів для більш ефективної роботи з майбутніми.

КОСМІЧНА ФІЗИКА

Завершено будівництво сонячного телескопа Китай на минулому тижні встановив останню з 313 параболічних антен, які становлять сонячний радіотелескоп Daocheng (DSRT), найбільший в світі радіотелескоп, спрямований на Сонце. Розташований на тибетському плато на висоті 3800 метрів над рівнем моря, щоб зменшити атмосферне розмиття, тарілки, кожна шириною 6 метрів, розташовані на відстані 1 кілометра від кола. Вчені сподіваються покращити розуміння походження та еволюції сонячних спалахів та корональних масових викидів, вивержень з поверхні Сонця, які час від часу відправляють хвилі заряджених частинок до Землі, що порушують магнітне поле планети та можуть пошкодити електричні мережі, мережі зв’язку та електроніку космічних апаратів. Оскільки радіохвилі зі спалахів досягають Землі раніше, ніж частинки, DSRT може надати попередження. Телескоп, який почне пробні спостереження в червні, є частиною китайського проекту Меридіан, який після завершення матиме понад 30 земних станцій, розташованих у стратегічних місцях Китаю для моніторингу космічної погоди.

НАСА

НАСА заявила, що пошук урядових архівів підтримує її рішення не вилучати ім’я свого колишнього адміністратора Джеймса Вебба з її флагманського космічного телескопа. Багато астрономів закликали НАСА перейменувати телескоп, слідом за звинуваченнями, що Вебб брав участь у дискримінації та звільненні працівників LGBTQ+ з федеральної робочої сили США в 1950-х.

Автор: