Новини у декількох словах: LGBTQ+ лауреати Нобелівської премії, премія за статистику та повернення черепашки-довгоніжки

Збереження видів

Маленька риба, яка стала відомою після першого рішення Верховного Суду США за законом про охорону видів, була знята на минулому тижні зі списку видів, що знаходяться під загрозою вимирання, Службою риби та дикої природи США. У 1975 році агентство оголосило равлика-хатового (Percina tanasi) зникаючим видом, вирішивши, що будівництво греблі на річці Літтл-Теннесі призведе до зникнення цих 9-сантиметрових тварин. Хоча суд підтримав його включення в 1978 році, Конгрес дозволив будівництво греблі. Перспективи равлика-хатового покращилися після того, як деякі з них були перевезені в інші потоки, з’явилися нові популяції та покращилася якість води в річці. Хоча равлик-хатовий є п’ятим видом риб, який відновився та був виключений зі списку, близько 400 інших видів риб по всій території США залишаються включеними до списку загроз. Темп відновлення повільний, головним чином через те, що види включаються до списку лише після того, як їх популяції зменшилися до малих розмірів, які важко врятувати, а також через недостатнє фінансування з боку консерваціонних організацій, повідомляють дослідники цього тижня в журналі PLOS ONE. За даними звіту “Жива планета” Всесвітнього фонду природи, опублікованого на цьому тижні, з 1970 року кількість прісноводних видів зменшилася в середньому на 83% по всьому світу.

ЛГБТ – представники отримали Нобелівські премії

У минулому тижні отримувачами Нобелівських премій у галузі науки стали дослідники, які вперше публічно заявили про свою належність до ЛГБТ+ спільноти. Піонер з давнього ДНК Сванте Побо, який отримав Нобелівську премію з фізіології або медицини, говорив про свою бісексуальність в інтерв’ю та у своїй автобіографії “Людина неандертальця: у пошуках втрачених геномів”. Хімік зі Стенфордського університету Каролін Бертоззі, яй була нагороджена Нобелівською премією з хімії, є відкритою лесбійкою, яку хвалили за її зобов’язання наставництва та за підтримку різноманітності в науці. У лютому вона отримала нагороду AAAS Lifetime Mentor Award за наставництво більше ніж 170 студентів та аспірантів, серед яких 73 жінки та 61 представник інших меншинових груп. “Різноманітність людей створювала середовище, де ми відчували, що нам не потрібно грати за правилами”, – сказала Бертоззі на зустрічі в Стенфорді минулого тижня. Хоча включення цих лауреатів стало віхою в різноманітності в науці, лауреати науки цього року були менш різноманітні в інших відношеннях: дев’ять з 10 премій отримали чоловіки, а всі 10 – білі.

Захист старих лісів

Старі ліси, найбільш екологічно багаті, покривають 67,2 мільйонів гектарів території США, або 36% всіх лісів, згідно з комплексним дослідженням, опублікованим в журналі Frontiers in Forests and Global Change. Але близько двох третин цих старих лісів є власністю приватних осіб, і з меншиною, яка належить федеральній владі, лише близько 24%, або 6 мільйонів гектарів, захищено від лісозаготівлі. Лісозаготівля або розвиток залишкових лісів можуть ускладнити плани адміністрації президента Джо Байдена щодо кращого захисту старих лісів та їхн

Автор: